Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës për krimet e luftës në hapsirën e ish Jugosllavisë, Carla del Ponte ka kërkuar ndihmë në Bruksel për arrestimin e më se 20 të akuzuarve për krime lufte që akoma ndodhen të lirë, veçanërisht Radovan Karaxhiqin dhe Ratko Mlladiqin.
Pas bisedimeve me Javier Solanën, ajo tha se Serbia dhe Mali Zi bashkë me Kroacinë duket se u mungon vullneti i nevojshëm politik që t,i arrestojnë personat e kërkuar.
XS
SM
MD
LG