Ndërlidhjet

VATIKAN


Papa Gjon Pali i dytë ka shfaqur sot shpresën se tragjedia njerzore e luftës në Irak nuk do të vë të krishterët dhe myslimanët kundër njëri-tjetrit dhe të krijojë një "katastrofë fetare", siç është shprehur Papa.
Gjatë bisedës në Vatikan, me një arqipeshkv romano - katolik nga Indonezia, vendit me popullësi më të madhe myslimane në botë, Papa ka theksuar se raportet e mira ndër-ferare janë veçanë risht të rëndësishme në këte kohë të tensionimeve të larta.
XS
SM
MD
LG