Ndërlidhjet

LONDËR


Kryeministri britanik Tony Blair u zotua se Iraku pas luftës do të qeveriset nga irakenët, e jo nga Kombet e Bashkuara, Shtetet e Bashkuara apo Britania.
Në letrën e hapur drejtuar popullit iraken, Blair tha se ndërtimi i Irakut "të ri, të lirë dhe të bashkuar" do të fillojë sapo të përmbyset regjimi i Saddam Husseinit, ndërsa trupat britanike do të largohen sa më shpejt të jetë e mundur pas përfundimit të luftimeve.
XS
SM
MD
LG