Ndërlidhjet

BAGDAT


Turrma të irakienëve të gëzuar sot i kanë mirëpritur trupat amerikane në pjesën lindore të Bagdadit, derisa tjerët i plaçkitnin ndërtesat qeveritare, duke treguar kështu se regjimi i Saddam Husseinit në kryeqytetin e Irakut është shkatërruar.
Mijëra marinsa amerikanë parakaluan sot nëpër rrugët e Qytetit të Sadamit, kryesisht të banuar me shiitë. Marincat nuk hasën në rezistencë, përkundrazi u pritën me brohoritje nga qytetarët, të gëzuar për përmbysjen e liderit të Irakut.
Tanket dhe automjetet tjera ushtarake të amerikanëve, i kishin marrë pozicionet rreth sheshit al-Fardus në Bagdad, ku turrma e irakienëve përpiqej ta përmbysë shtatoren e Saddam Husseinit.
XS
SM
MD
LG