Ndërlidhjet

TEHERAN


Udhëheqësi i grupit opozitar iraken, Këshilli Suprem i Revolucionit islamik, Ajatullah Bakir al-Hakim, ka kërkuar një takim të drejtuesve irakenë në qytetin e shenjtë të Kerbalës. Synimi i takimit sipas Bakir al-Hakim është të kundërshtojë vendosjen e një administrate të sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara dhe të ruajë pavarësinë e vendit.
Al-Hakim gjendet në Iran dhe pritet të kthehet së shpejti në Irak.
Ndërkaq gjatë ditës disa mijëra njerëz kanë demonstruar në Bagdat kundër pranisë amerikane në Irak.
XS
SM
MD
LG