Ndërlidhjet

KUKËS


Pranë qytetit të Kukësit kanë filluar punimet për ndërtimin e një aeroporti ndërkombëtar në një sipërfaqe prej 47 hektarësh, rreth 32 kilometra afër kufirit të Shqipërisë me Kosovën.
Kryeministri Fatos Nano ka thënë se, ''aeroporti do të ndihmojë për krijimin e mundësive të drejtëpërdrejta për zhvillimin e veriut të Shqipërisë dhe do të paraqesë edhe një derë të hapur për miqët e sajë'',
Aeroporti ndërkombëtar pranë Kukësit do të ketë pistën e gjatë 1.800 metra, kurse të gjërë 60 metra.
Aeroporti do të kushtojë rreth 14.2 milionë dollarë, kurse punimet për ndërtimin e tij pritet të zgjasin rreth 20 muaj.
XS
SM
MD
LG