Ndërlidhjet

BEOGRAD


Kryeprokurorja e Tribunalit të Kombeve të Bashkuara për krime lufte në Hagë, Carla Del Ponte u ka bërë presion autoriteteve të Beogradit që të arrestojnë të gjithë të akuzuarit për krime lufte dhe t'i dorzojnë në Gjykatën e Hagës, përfshirë edhe Ratko Mladiqin, komandantin e sërbëve të Bosnjës gjatë luftës, për të cilin Tribunali beson se fshihet në Serbi.
Kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkoviq gjatë bisedimeve në Beograd me kryeprokuroren Del Ponte ka thënë se ''po të ndodhet Ratko Mladiq në Serbi, pa kurrfarë dileme ai do të arrestohet''.
XS
SM
MD
LG