Ndërlidhjet

SHARM EL-SHEIK


Presidenti amerikan George Bush, ka filluar bisedimet me udhëheqës të botës arabe për të nxitur paqen në Lindjen e Mesme.
Përpara takimit Bush ka pasur bisedime dypalëshe me pritësin e këtij takimi, presidentin egjiptian, Hosni Mubarak.
Lidhur me procesin e paqes mes izraelitëve dhe palestinezëve presidenti amerikan ka thënë:
"Izraeli i ka marrë përsipër përgjegjësitë. Izraeli duhet të gjejë zgjidhje për vendbanimet hebreje në territoret palestineze dhe të sigurojë se është një territor në vazhdimësi, pa ndërprerje, që palestinezët mund ta thërresin vendin e tyre."
XS
SM
MD
LG