Ndërlidhjet

BAGDAT


Administrata e drejtuar nga Shtetet e Bashkuara në Irak ka bërë publike planet për krijimin e një ushtrie të re irakiane si dhe për të bërë pagesën e fundit për anëtarët e forcave të armatosura të Sadam Huseinit.
Administratori Paul Bremer ka shpërndarë muajin e kaluar forcat e armatosura dhe agjencitë e sigurisë, qe kanë vepruar gjatë sundimit të Sadam Huseinit, numri i të cilëve shkon në 400 mijë.
Bremer ka shprehur besimin se këshilli politik drejtues i vendit do fillojë funksionimin muajin e ardhshëm.
XS
SM
MD
LG