Ndërlidhjet

BRUKSEL


Brukseli ka bërë ndryshime të rëndësishme në ligjin sipas të cilit drejtësia belge pranonte të trajtonte cështje të cilat lidheshin me akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Spektri i këtyre veprave penale është kufizuar së tepërmi.
Human Right Ëatch, një nga organizatat kryesore të të drejtave të njeriut në botë, ka shprehur zhgënjimin me Belgjikën për shkak të këtij vendimi, i cili sipas kësaj organizate është marrë nën presionin e Uashingtonit.
XS
SM
MD
LG