Ndërlidhjet

VJENË


Shqipëria dëshiron t'i bashkangjitet Bashkimit Evropian dhe NATO-s dhe sa i përket "BE-së dhe Shteteve të Bashkuara, Shqipëria nuk i sheh ato si rivale, por si forca plotësuese".
Kështu ka deklaruar ministri i jashtëm i Shqipërisë, Ilir Meta, në një intervistë për gazetën vjeneze "Die Presse". Kreu i diplomacisë shqiptare ka theksuar se shpreson se anëtarësimi i Tiranës nëBE do të realizohet brenda dhjetë viteve.
Meta ka shtuar se "nuk jemi të frikësuar se politika jonë pro-amerikane në rastin e Irakut do ketë pasoja negative në përpjekjet për t'ju bashkangjitur BE-së.
XS
SM
MD
LG