Ndërlidhjet

STAMBOLL


Ndalimi i trupave turke nga forcat amerikane në veri të Irakut, gjatë fundjavës së shkuar, ka rritur tensionet mes dy vendeve aleate dhe anëtare të NATO-s.
Kështu ka deklaruar Hilmi Ozkok, shefi i shtabit të ushtrisë turke, duke shtuar:
"Nga fillimi janë bërë përpjekjet si në nivel qeveritar ashtu dhe në atë ushtarak, vecanërisht me kolegët e mi amerikanë, për zgjidhje të shpejtë të këtij incidenti. Për fat të keq ky incident është shndërruar në krizën më të madhe të besimit mes forcave ushtarake turke dhe amerikane."
XS
SM
MD
LG