Ndërlidhjet

HAGË


Ish Kapiteni i ushtrisë jugosllave, Nik Peraj, në deklaratën me shkrim në gjykimin e Sllobodan Millosheviqit në Tribunalin e Hagës për krime lufte ka dëshmuar për operacionin e planifikuar të dëbimit të popullsisë dhe vrasjet masive në komunën e Gjakovës që bën forcat ushtarake-policore dhe paramilitare serbe nga fundi i prillit të 1999-tës.
Ish kapiteni Peraj dëshmon në deklaratën e tij se personalisht ka qenë i pranishëm në mbledhjen ku është vendosur për operacionin gjatë të cilit policia dhe paramilitarët serbë siç, thotë, bën “masakër” ndaj popullatës së atjeshme.
XS
SM
MD
LG