Ndërlidhjet

SEUL


Korea Jugore i ka bërë thirrje Kosresë Veriore që t,u përmbahet të gjithama rrëveshjeve që ndërlidhen me çështje bërthamore, përfshirë edhe ate që kërkon suspendimin e programeve për zhvillime bërthamore të Veriut.
“Të gjitha çështjet përfshirë edhe programin nuklear të Koresë Veriore duhet të zgjidhen me metoda paqësore dhe me dialog”, tha zëvendës ministri i Jashtë jug-korean, Lee Tae-Sik.
Zyrtari i Seulit i bëri këto komente menjëherë pasi zyrtarët amerikanë deklaruan në Uashington se Korea Veriore kishte pranuar se zhvillonte fshehtas armë bërthamore.
XS
SM
MD
LG