Ndërlidhjet

ANKARA


Lideri i turqëve qipriotë, Rauf Denktash ka deklaruar se deri nga marsi shpreson të shohë marrëveshjen me grekët qipriotë për ardhmërinë e ishullit të ndarë, por ka thksuar se “nuk do t,i nënshtrohet diktatit të askujt”.
Denktash ka thënë se procesi i negociatave me palën greke qipriote, që pritet të vazhdojë nga 7 janari, kërkonë “durim, urtësi dhe arësye”.
Një plan i Kombeve të Bashkuara parasheh Qipron si federatë me lidhje të dobëta.
XS
SM
MD
LG