Ndërlidhjet

UASHINGTON/MOSKË


Shtëpia e Bardhë thotë se Korea Veriore do ta paguaj me tërheqien e ndihmës ndërkombëtare derisa Feniani të eliminojë programet e veta bërthamore.
Zëshënësi Scott McCllellan tha se për aqë kohë sa Korea Veriore do të vazhdojë me kursin e tashëm, ajo do të vazhdojë të paguaj çmim serioz.
Në Moskë, ministri i Jashtëm rus, Igor Ivanov ka deklaruar se vendimet e Koresë Veriore për dëbimin e inspektorëve të Agjencisë ndërkombëtare për energjinë bërthamore janë për keqardhje dhe i ka bërë thirrje Fenianit që t,u përmbahet obligimeve ndërkombëtare.
Ivanov gjithashtu ka qortuar Shtetet e Bashkuara se si përpiqen t,a fusin Korenë Veriore në konfrontim siç ka thënë me “retorikën e tyre agresive dhe kërcënime”.
XS
SM
MD
LG