Ndërlidhjet

Në Erevan – trazira lidhur me zgjedhjet


Policia e Armenisë tha sot se tetë vet janë vrarë në përleshjet gjatë natës së kaluar ndërmjet policisë dhe protestuesve të zemëruar lidhur me rezultatet e zgjedhjeve. Zëdhënësi i policisë, Sayat Shirinian nuk tha se a janë personat që u vrarë nga protestuesit apo nga radhët e policisë, por theksoi se 33 pjesëtarë të forcave të rendit janë plagosur. Trupat dhe makinat e blinduara po patrullojnë sot në rrugët kryesore në Erevan. Presidenti Robert Kocharian ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme 20 ditëshe. Protestuesit po e akuzojnë qeverinë se i ka kurdisur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të muajit të kaluar.
XS
SM
MD
LG