Ndërlidhjet

Manaj: Propozimi i Samarxhiqit i papranueshëm


Zëvendëskryeministri i Kosovës, Ramë Manaj, ka deklaruar se propozimi i Serbisë për "ndarjen funksionale" të shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë është i papranueshëm.

"Kjo është vazhdimësi e politikës hegjemoniste të autoriteteve dhe politikës së Beogradit", ka thënë Ramë Manaj, në një intervistë për agjencinë Beta.

Ai ka vënë në pah se ky propozim është aboslutisht i pa pranueshëm për qeverinë dhe institucionet e Kosovës.

Këtë propozim ministri i Serbisë për Kosovën, Slobodan Samarxhiq, ia ka dorëzuar zëvendës shefit të UNMIK-ut, Lari Rosinit. Propozimi është dërguar në selinë e Kombeve të Bashkuara
XS
SM
MD
LG