Ndërlidhjet

Kubanezët "sulmojnë" dyqanet


Kubanezët kanë tejmbushur dyqanet për të blerë motorçikleta, DVD dhe mallra të tjera konsumi, të cilat më parë ishin të ndaluara për publikun e gjerë.

Shumica e këtyre mallrave janë tepër të shtrenjta për masën e qytetarëve të Kubës, por agjecitë e lajmeve citojnë kubanezët të thonë se janë të lumtur që mallrat gjenden tani në treg.

Nxjerrja në treg e mallrave të tilla është mbështetur nga presidenti i ri i Kubës, Raul Kastro, i cili ka bërë të ditur se do heqë kufizimet nga jeta e përditshme e qytetarëve.

Rauli morri postin e presidentit nga i vëllai Fideli, që u tërhoq për arsye shëndetësore.
XS
SM
MD
LG