Ndërlidhjet

Hagë: Tribunali vendos për çështjen Haradinaj


Tribunali për Krime Lufte sot do të japë vendimin lidhur me gjykimin e ish kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj, dhe dy të akuzuarve tjerë, Lah Brahimaj dhe Idriz Balaj, të cilët akuzohen për vrasje dhe dhunim të serbëve, si pjesë e fushatës për t'i larguar serbët nga Kosova.

Prokurorët kanë kërkuar dënim me 25 vjet burg për Haradinajn. Por ish komandanti i UÇK-së dhe dy bashkëpunëtorët e tij janë shprehur të pafajshëm lidhur me pikat e akuzës.
XS
SM
MD
LG