Ndërlidhjet

Putin përkrah Abhazinë dhe Osetinë Jugore


Presidenti rus Vladimir Putin ka përsëritur mbështetjen e Moskës për dy rajonet që kërkojnë shkëputje nga Gjeorgjia.

Përkrahja bëhet përms një letre që Putini iu dërgoi dy liderëve të Abhazisë dhe Osetisë Jugore.

Putin ka thënë se Moska ndanë shqetësimin e këtyre rajoneve që Gjeorgjia do të tentojë ti kthejë ato me forcë nëse ajo anëtarësohet në NATO.

Ministria e Jashtme e Rusisë, e bëri publike letrën pasi liderët e NATO-s thanë se Gjeorgjia një ditë mund të jetë pjesë e aleancës.
XS
SM
MD
LG