Ndërlidhjet

Francë: U dëmtuan varrezat e ushtarëve myslimanë


Prokurori shtetëror në qytetin verior Arras, Jean-Pierre Valensi tha se vandalët kanë dëmtuar varret e 148 ushtarëve myslimanëve të Luftës së Parë Botërore.

Sipas tij, vandalët i dëmuat varrezat në Ablain-Sent- Nazaire me parrulla anti islame dhe duke lënë një kokë derri në kompleksin e varrezave.

Nëpërmjet të një kumtese, presidenti francez, Nicolas Sarkozy këtë vandalizëm e ka vlerësuar si "racizëm të papranueshëm" dhe shprehu bashkëdhembje me komunitetin mysliman në Francë.
XS
SM
MD
LG