Ndërlidhjet

Shkup: Parlamenti po debaton për zgjedhjet


Parlamenti i Maqedonisë ka hapur sot debatin nëse duhet të shpërbëhet dhe të thërras zgjedhjet e parakohshme për ti dhënë fund krizës politike në vend.

Ende nuk është e qartë se sa do të zgjasë debati. Së paku 61 deputetë nga 120 sa ka parlamenti duhet të votojnë mocionin për të shpërndarë parlamentin dhe për t'i hapur rrugë zgjedhjeve të reja.

Shumë nga partitë përfshirë edhe ato të koalicionit qeverisës dëshirojnë zgjedhje të parakohshme.
XS
SM
MD
LG