Ndërlidhjet

Bush: Nuk synoj sulmin ndaj Iranit


Presidenti amerikan, Xhorgj Bush, ka deklaruar se nuk synon të sulmoi Iranin, por ka shtuar se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë amerikanët dhe irakianët nga aksionet e Teheranit në Irak.

Në një intervistë për televizionin Ej Bi Si, presidenti Bush ka thënë se në përballjen me Iranin, të gjitha opcionet mbeten të hapura, duke përfshirë edhe përdorimin e forcës, por preferenca e parë e tij janë masat diplomatike.

Presidenti amerikan ka akuzuar Iranin për zhvillim të armëve bërthamore dhe për armatosje dhe financim të grupeve që luftojn forcat amerikane në Irak.
XS
SM
MD
LG