Ndërlidhjet

Moskë: Protesta për njohjen e Abkhazisë dhe Osetisë Jugore


Disa dhjetra aktivistë të rinj nga Abkhazia dhe Osetia Jugore demonstruan sot para zyrës së Këshillit të Evropës në Moskë duke kërkuar njohjen e këtyre republikave, të cilat kërkojnë shkëputjen nga Gjeorgjia.

Protestat pro pavarësisë u mbajtën një ditë pasi Brukseli dhe Uashingtoni e kritikuan atë që e quajtën "de fakto anektim" të këtyre rajoneve nga ana e Moskës.

Protestuesit u ankuan se Evropa ka qëndrim "dy fytyrësh", meqë shumë vende e kanë njohur Kosovën, por jo edhe Abkhazinë dhe Osetinë Jugore.
XS
SM
MD
LG