Ndërlidhjet

Turqia reformon ligjin për lirinë e shprehjes


Parlamenti turk ka miratuar rishikimin e ligjit që kritikohej për kufizimin e lirisë së shprehjes.

Ligji është përdorur për të persekutuar qindra shkrimtarë, përfshirë fituesin e çmimit Nobel, Orhan Pamuk.

Nën ndryshimet e reja, ofendimi ndaj popullit turk ende është krim.

Aktivistët dhe shkrimtarët kanë thënë se ndryshimet nuk shkojnë shumë afër standardeve të BE-së.
XS
SM
MD
LG