Ndërlidhjet

Takohen liderët e Kinës dhe Japonisë


Liderët e Kinës dhe Japonisë janë pajtuar për të mbajtur samitin e përbashkët çdo vit me qëllim të forcimit të marrëdhënieve midis dy vendeve.

Njoftimi u bë në Tokio, pas takimit të presidentin kinez Hu Jintao dhe kryeministrit të japonisë, Yasuo Fukuda.

Kjo është vizita e parë pas një dekade e presidentit kinez në Japoni.

Në konferencën e përbashkët për media, kryeministri i Japonisë i bëri thirrje Kinës të vazhdojë bisedimet me tibetianët për të lehtësuar shqetësimet ndërkombëtare për sundimin Kinez në Tibet.
XS
SM
MD
LG