Ndërlidhjet

Kinë: 7600 të vdekur nga tërmeti


Mbi 7600 persona kanë vdekur nga tërmeti 7.8 ballë i shkallës Rihter, që goditi jugperëndimin e Kinës.
Burimet zyrtare kineze bëjnë të ditur se 10 mijë persona mund të jenë lënduar.

Dridhjet e termetit u dëgjuan në Shangai, Tajvan, Bankok dhe Hanoi.

Presidenti Hu Jintao tha se ekipet e shpëtimit janë përgatitur menjëherë.

Presidenti amerikan ngushëlloi autoritetet kineze dhe tha se SHBA-të janë të gatshme të ndihmojnë.
XS
SM
MD
LG