Ndërlidhjet

Kina dhe Tajvani i ulin tensionet


Presidenti i Kinës Hu Jintao ka ftuar për vizitë në Pekin shefin e partisë nacionaliste të Tajvanit, i cili javën e ardhshme merr pushtetin në këtë vend.

Ftesa ka pasuar si rezultat i zbutjes së tensioneve në marrëdhëniet Kinë-Tajvan.

Kina dhe Tajvani, të ndara nga viti 1949, nuk kanë kontakte të drejtpërdrejta, ndërsa tensionet politike kanë qenë të larta.
XS
SM
MD
LG