Ndërlidhjet

Afganistan: Bisedimet me militantët i shtuan sulmet


NATO tha se bisedimet për armëpushimin ndërmjet qeverisë së Pakistanit dhe grupeve militante në Pakistan kanë rezultuar me më shumë sulme të kryengritësve në Afganistan.

Zëdhënësi Mark Laity u tha gazetarëve në Kabul se shtimi i sulmeve "mund t'i mvishet de-facto armëpushimeve dhe reduktimit të aktiviteteve të ushtrisë pakistaneze".

Negociatat në Pakistan nuk e përcaktuan qartë ndërprerjen e sulmeve të militantëve në Afganistan.
XS
SM
MD
LG