Ndërlidhjet

BE: Rusia të sqarojë incidentin në Abkazi


Bashkimi Evropian i bëri thirrje Rusisë që të sqarohet rreth rrëzimit të aeroplanit në Abkazi, muajin e kaluar.

"Raporti është i balancuar dhe përgjegjësit duhet të japin sqarime" tha Ministri i Jashtëm i Sllovenisë Dimitrij Rupel, duke komentuar raportin e OKB-së që bën përgjegjëse për incidentin Rusinë.

Rusia ka hedhur poshtë konkluzionet e raportit, derisa shefi i politikës së Jashtme të BE-së Havier Solana do të mundohet të zbus tensionet e krijuara ndërmjet Tbilisit dhe Moskës, gjatë vizitës javën e ardhshme në Gjeorgji.
XS
SM
MD
LG