Ndërlidhjet

Nicolas Sarkozy viziton Libanin


Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy ka mbërritur për vizitë një ditore në Bejrut, me ç'rast pritet ta riafirmojë mbështetjen e Parisit për përpjekjet paëqsore në Liban.

Sarkozy është i pari shef i një shteti perëndimor që do të takohet me presidentin libanez Michel Suleyman, i cili u zgjodh në 25 maj, pas krizës politike 18 mujore, e cila e solli vendin në prag të luftës civile.

Delegacionin francez i përfshin edhe kryeministrin, Francois Fillon, ministrin e Jashtëm, Bernard Kouchner dhe ministrin e Mbrojtjes, Herve Morin.
XS
SM
MD
LG