Ndërlidhjet

Al Maliki: Duam të forcojmë lidhjet me Iranin


Kreministri i Irakut Nuri al Maliki tha se vendi i tij dëshiron të forcojë lidhjet me Iranin në të gjitha fushat.

"Iraku nuk do të lejojë veten të shndërrohet në vend që mund të përdoret për të dëmtuar sigurinë e Iranit" citohet të ketë al Maliki, në fillim të vizitës në Teheran.

Sot, al Maliki do të takohet me presidentin Mahmud Ahmadinejad dhe në fokus të takimit do të jenë çështje të tilla si negociatat ndërmjet Irakut dhe Shteteve të Bashkuara për raporte afatgjate në lëmin e sigurisë si dhe dyshimet për përzierje të Iranit në Irak.XS
SM
MD
LG