Ndërlidhjet

Tensione mes Irakut e Jordanisë


Kryeministri irakian, Nuri al Maliki, zhvillon gjatë ditës në Jordani bisedime me mbretin Abdullah dhe zyrtarë të tjerë të lartë jordanezë.

Vizita e al Malikit vjen një ditë pas mospranimit nga partia më e madhe politike në vend për hapjen e ambasadës në Bagdad.

Ambasada e Jordanisë në Irak u mbyll në vitin 2003, si pasojë e një sulmi vdekjeprurës.

Iraku ka marrë kritika edhe për mosrepsektim të marrëveshjes që do ta furnizonte Jordaninë me çmime të favorshme të naftës.
XS
SM
MD
LG