Ndërlidhjet

Japonia ia zgjat mandatin misionit në Irak


Japonia tha sot se do të vazhdojë mandatin e misionit në Irak dhe operacionit detar kundër terrorizmit në Oqeanin Indian.

Misionit në Irak iu vazhdua mandati për një vit, ndërsa atij detar për gjashtë muaj.

Javën e kaluar zëdhënësi i qeverisë, Nobutaka Machimura, tha se Japonia po shqyrton edhe mundësinë e dërgimit të trupave në Afganistan, por vetëm për operacione jo luftarake.

XS
SM
MD
LG