Ndërlidhjet

OSBE kritikon Uzbekistanin për mediet


Përfaqësuesi i OSBE-së për Lirinë e Mediave Miklos Haraszti shprehi sot shqetësimin rreth rasteve të kërcënimeve ndaj gazetarëve të pavarur në Uzbekistan.

Ai dënoi arrestimin e gazetarit Solidzon Abdurakhmonov si dhe fushatën kundër gazetarëve të Radios Evropa e Lirë.

Haraszti tha se "sulmet ndaj raportimit të lirë janë për keqardhje" pasi autoritetet në Uzbekistan kanë thënë se janë të gatshëm të fillojnë me reformat për liberalizimin e mediave nga ndikimi i qeverisë.

XS
SM
MD
LG