Ndërlidhjet

Medvedev: Me BE duam marrëveshje "serioze"


Presidenti i Rusisë Dmitry Medvedev tha se vendi i tij dëshiron marrëveshje "serioze" në marrëdhëniet me Bashkimin Evropian.

Në një intervistë për agjencinë Reuters, Medvedev e përshkroi BE-në si partner "të rehatshëm" për Rusinë, por shmangu të përmendë çdo temë kundërthënëse ndërmjet Rusisë dhe vendeve anëtare të Bashkimit Evropian.

Në samitin që këtë javë do të mbahet në Siberi, Rusia dhe BE-ka pritet të nisin negociatat për një marrëveshje afatgjatë të partneritetit të ndërsjellë.
XS
SM
MD
LG