Ndërlidhjet

Mbyllet takimi BE-Rusi


Bashkimi Evropian dhe Rusia njoftuan fillimin e bisedimeve për arritjen e një marrëveshje të re partneriteti.
Raundi i parë i bisedimeve do të mbahet në Bruksel më 4 korrik.

Lajmi u bë i ditur në mbyllje të samitit dy ditor BE-Rusi që u zhvillua në një pushimore në Siberi. Ky ishte takimi i parë i organizuar nga presidenti rus Medvedev, që nga ardhja në këtë detyrë majin e kaluar.

Bisedimet për arritjen e një marrëveshje mes Brukselit dhe Moskës ishin bllokuar për 18 muaj nga vendet e ish lindjes komuniste, tashmë anëtare të Bashkimit Evropian. Mosmarrëveshjet lidheshin me çështje dypalëshe në fushën e tregtisë apo energjisë.
XS
SM
MD
LG