Ndërlidhjet

Afganët zbulojnë kufomën e ish presidentit të vrarë


Autoritetet e Afganistanit raportohet se kanë zbuluar një varrezë masive, në të cilën gjendet kufomat e ish presidentit Daut Khan, anëtarëve të familjes dhe bashkëpunëtorëve të tij, të cilët u vranë gjatë një grusht shteti tre dekada më parë.

Nipi i tij, Mahmoud Ghazi Daud, u tha gazetarëve se janë gjetur dy varreza masive, njëra me 16 dhe tjetra me 12 kufoma.
Ai tha se identitetet e viktimave janë përcaktuar në bazë të veshmbathjeve.

Daud Khan, presidenti i parë i Afganistanit, u qëllua për vdekje në pallatin presidencial në grusht shtetin ushtarak në prill të vitit 1978.
XS
SM
MD
LG