Ndërlidhjet

Mugabe fiton zgjedhjet pa kundër-kandidat


Rezultatet zyrtare tregojnë se Robert Mugabe, presidenti aktual i Zimbabves i ka fituar zgjedhjet presidenciale.

Në raundin e dytë të mbajtur më 27 qershor Mugabe ishte kandidati i vetëm. Opozita u tërhoq për shkak të kërcënimeve dhe vrasjeve ndaj mbështetësve të saj.

Faktorët ndërkombëtarë i kanë cilësuar turp këto votime. Presidenti amerikan George Bush tha se Uashingtoni planifikon sanksione të reja, kurse Bashkimi Evropian tha se zgjedhjet në Zimbabve e kanë "humbur të gjithë legjitimitetin".
XS
SM
MD
LG