Ndërlidhjet

Unioni Afrikan diskuton për Zimbabvenë


Liderët e Unionit Afrikan po diskutojnë sot rreth krizës politike pas zgjedhjeve presidenciale në Zimbabve.

Në takimin që po zhvillohet në Sharm el Sheik të Egjiptit, po merrë pjesë edhe presidenti i Zimbabvesë Robert Mugabe, i cili u shpall fitues në zgjedhjet e dënuara nga faktorët ndërkombëtar.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë bërë thirrje për sanksione të reja ndaj Zimbabvesë, por liderët e trupës pan-afrikane ka mundësi që në vend të sanksioneve të kërkojnë bisedime ndërmjet Mugabe-s dhe liderit opozitar Morgan Tsvangirai.

XS
SM
MD
LG