Ndërlidhjet

SHBA: Edhe 33 mijë trupa në Irak


Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgojnë 33.000 ushtarë në Irak, në fillim të vitit të ardhshëm, njoftoi Pentagoni.

Gjashtë njësitet luftarake do të zëvendësojnë një pjesë të trupave që shërbejnë atje dhe do t'i mundësojë Pentagonit që të mbajë 15 brigada luftarake në Irak.

Zëdhënësi Brayan Uitman e karakterizoi shtimin e trupave si "përpjekje për planifikimin e mbajtjes së nivelit aktual të operacioneve".
XS
SM
MD
LG