Ndërlidhjet

Unioni Afrikan kërkon dialog në Zimbabve


Liderët afrikanë kërkuan nga presidenti i Zimbabvesë Robert Mugabe që të fillojë bisedimet me opozitën.

Kërkesa u bë në samitin e Unionit Afrikan në Egjipt, një ditë pasi Mugabe dha betimin për mandat të ri, pas zgjedhjeve të kontestuara presidenciale në Zimbabve.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe, ndërkohë, paralajmëruan mundësinë e paraqitjes së rezolutës në OKB për sanksione të reja ndaj këtij vendi.
XS
SM
MD
LG