Ndërlidhjet

Hagë: Shpallet i pafajshëm Naser Oriç


Dhoma e Apelit të Gjykatës së Hagës ka shpallur të pafajshëm ish komandantin e forcave boshnjake Naser Oriç. Në këtë mënyrë është hedhur poshtë vendimi i Gjykatës që në 2006 e kishte shpallur Oriçin fajtor.

Ai qe dënuar me dy vjet burg nën akuzat se kishte dështuar të ndalonte torturimin dhe vrasjen e të burgosurve serbë në Srebrenicë në vitet 1992 – '93.
XS
SM
MD
LG