Ndërlidhjet

Thirrje për paqe SHBA - Iran


Laureatja iraniane e çmimit Nobel për paqe Shirin Ebadi u bëri thirrje Iranit dhe Shteteve të Bashkuara që të gjejnë zgjidhje paqësore të mosmarrëveshjeve për shkak të programeve bërthamore të Iranit.

Ai paralajmëroi se aksioni ushtarak, apo sanksionet më të ashpëra ekonomike kundër Iranit do të dëmtojnë njerëzit e këtij shteti.

Dje, presidenti amerikan George Bush përsëriti se "të gjitha opcionet" mbesin të hapura për të bindur Iranin që t'u jap fund aktiviteteve për pasurimin e uraniumit.
XS
SM
MD
LG