Ndërlidhjet

G 8: Zotim për luftimin e ngrohjes globale


Liderët e ekonomive më të mëdha botërore u zotuan se do të luftojnë ngrohjen globale, duke mbështetur përpjekjet e OKB-së për marrëveshjen e re rreth klimës, vitin e ardhshëm.

Zotimi u bë në takimin e G 8-ës, në Japoni, megjithë faktin se Kina dhe India, si dy ndër ndotësit kryesor, kanë refuzuar reduktimin në 50 përqind të emetimit të gazërave deri në vitin 2050.

Zyrtarët thanë se ka mundësi që këto vende t'i bashkohen marrëveshjes më vonë.
XS
SM
MD
LG