Ndërlidhjet

Papa po qëndron në Australi


Qindra mijëra katolikë nga gjithë bota janë mbledhur në Sidnej ku do të shënohet Dita Botërore e Rinisë.

Papa Benedikti i XVI-të arriti të djelën në Sidnej dhe më 21 korrik do të mbajë një meshë në të cilën priten të marrin pjesë 300 mijë persona.

Vatikani shpreson që kjo vizitë e Papës të fuqizojë katolikët në Australi, vendi i grumbullimeve më të mëdha të homoseksualëve dhe ku aborti dhe kërkimet qelizore janë të ligjshme.

Rreth 5 milionë australianë e quajnë veten katolikë, por vetëm disa qindra mijëra shkojnë në kishë.
XS
SM
MD
LG