Ndërlidhjet

BE pranon kërkesat serbe për EULEX-in?


Një zyrtar i BE-së ka thënë sot se blloku është i gatshëm, që të pranojë kërkesat serbe për zbarkimin e misionit të BE-së në Kosovë.

Associated Press ka cituar zyrtarin e BE-së për zgjerim Pierre Mirel, të ketë thënë se zyrtarët e BE-së janë pajtuar, që misioni duhet të mbështetet nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së dhe se duhet mbetet neutral ndaj statusit të Kosovës.

Misioni i BE-së në Kosovë i koduar me emrin EULEX, është disenjuar që të ndihmojë në forcimin e rendit dhe të ligjit në shtetin ri.
XS
SM
MD
LG