Ndërlidhjet

Jeremiç: FSK është kërcënim për Serbinë


Formimi i armatës së re të Kosovës është kërcënim për sigurinë kombëtare të Serbisë, dhe Serbia do t'i përdorë të gjitha përpjekjet diplomatike që ta luftojë atë, ka deklaruar ministri i Jashtëm serb, Vuk Jeremiç.

"Nuk ka ndonjë mënyrë që Serbia ta shohë të ashtuquajturën Forcë të Sigurisë së Kosovës, përveç si kërcënim direkt ndaj sigurisë kombëtare të saj, si dhe ndaj paqes dhe stabilitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor", ka thënë Jeremiç në një konferencë për shtyp në Lubjanë.

"Ne do të vazhdojmë të protestojmë fuqimisht duke i përdorur të gjitha përpjekjet dhe mënyrat diplomatike që të shpërndahet ky grup paramilitar", ka thënë Jeremiç.

Ndërkohë në Beograd, ministri për Kosovën në qeverinë serbe, Goran Bogdanoviq ka deklaruar se Beogradi nuk mendon për formimin e forcave serbe të sigurisë në Kosovë, sepse kjo vetëm do t'i ngriste tensionet.

"Qëllimi ynë është çmilitarizimi i Kosovës, dhe do të luftojmë me të gjitha mjetet diplomatike që forcat e Kosovës të mos funksionojnë", tha Bogdanoviq.

Forca e Sigurisë së Kosovës është ngritur zyrtarisht sot pas mesnate.

XS
SM
MD
LG