Ndërlidhjet

Serbia angazhohet për integrim në BE


Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiç shkon sot në Bruksel për bisedime me zyrtarë të Bashkimit Evropian. Para nisjes Jeremiq ka thënë se Serbia planifikon të aplikojë për statusin e vendit kandidat të BE-së para qershorit, ndërkaq shpreson të fitojë këtë status deri në fund të këtij viti. Mosmarrëveshjet për Kosovën dhe dështimi i dorëzimit të kriminelëve të luftës kanë ndikuar në aspiratat e Serbisë për integrim në BE.
XS
SM
MD
LG